EESTI MEESTE KAITSEALA Piret Räni 2004 |
Selle seeria peategelasteks on ugri-machode esindajad. Tsivilisatsiooni sõlmpunktides, urbaniseerunud keskkonnas, arvamusliidrite hulgas ning võimustruktuurides enam tänapäeval ugri-machosid ei näe. Nad on tõrjutud maakohtadesse, kus nad kanget õllet kurgust alla lastes poodide kõrval olesklevad. Nad ei ole enam moes. Nad sobitusid väga hästi küll sotsialismiaegsesse kultuuriruumi, ent tänases uues Eestis pole neil kohta. Vähemalt niimoodi meile tundub. Tegelikkuses on ugri-machod võtnud enestele euroopaliku väliskuju, nad käituvad enamuse aja nagu iga teinegi tsiviliseeritud kaasaja inimene. Me lihtsalt ei näe neid, nende maskeering on täiuslik. Nad räägivad ja käituvad poliitiliselt korrektselt ning talitavad moodsa maailma reeglite kohaselt. Ent nad on meie seas. Aeg-ajalt võtavad nad sõna veebiportaalides
ning lasevad instinktidel möllata - edastavad vaatajaile ehtsaid
ugri-macho seisukohti. Ugri-machod on nagu Eesti vabamüürlased, nad on "maa sool", just nemad kannavad edasi tegelikku eesti meelt. Teen ettepaneku luua ugri-machode kaitseala, kus ehedamad nende seast saaksid elada omale meelepärast elu, olla nemad ise ega peaks teesklema tsivilisatsiooni hüvede poolt hellitatud eurooplasi.
|
Margus Kiis küsib, Piret Räni vastab: Ma näen sinu enese töödes
tuntud võitlevat feministi. Avalik iroonia „tugevama soo“
aadressil fotosarjas „Eesti meeste kaitseala“, kus kari
jorsse mõnusasti õlut tarbib ja päikese käes
peesitab. Samas on avalik saladus tõesti, et Eestis kipub habemekandjaid
väheks jääma. Kuidas siis on, kas Eesti jobu vajab tõesti
kaitset?
|
Ja teemaga haakuv libauudis sotsiaalökoloogilisest meililistist Heauusilm: Rahvahääletus otsustas
Eesti muutmise rahvuspargiks. Meie rahva ja seadusandjate nihkumisel looduskaitse suurema arvestamise suunas olid algselt eeskujuks Ahvenamaa ja Fääri saared, kui alad, mille seisund on riigi ja rahvuspargi vahepealne. Maa valdamise tingimuste osas on neil reeglid rangemadki kui paljudes senistes rahvusparkides. Looduskaitse osutub nüüd oluliseks osaks Eesti kaitsepoliitikast. Loodus- ja keskkonnakaitses ei ole aga põhilisteks relvadeks - erinevalt militaarvägedest - mitte tapmise ehk elu hävitamise vahendid, vaid elu kaitsmise ja hoidmise vahendid. Sellest saab paradigmaatiline muutus. J.v.Uexküll jr. on üritanud mõjustada ÜRO-d keskkonnakaitsegrupeeringuid looma. See oleks patsifistide armee. Me saame ka Eesti territooriumi hakata kaitsma elu hoidvate relvadega. Rahvusvahelise tähtsusega kaitseala kaitsmisest saab aga palju enam kui vaid Eesti elanike endi hool. Eesti kaitseliidust võib tõenäoliselt saada looduskaitseliit.
originaalidee pärineb leheküljelt http://www.zbi.ee/~kalevi/rahvuspa.htm , siin olen teksti veidi omavoliliselt muutnud.
Kaupo Vipp |
*~~~~~~~~~~(¤_¤)~~~~~~~~~~~*