Nädalakommentaar:
MMX- ehk multimeedia-Pentium

Peeter Marvet
08.01.1996, Äripäev

Täna kuulutab Intel välja suurima edasimineku oma protsessori-arhtitektuuris pärast 386-protsessori ilmaletulekut - MMX-käsustikuga Pentium-protsessori, mida rahvakeeli võiks nimetada multimeedia-Pentiumiks. Teadupoolest on kõigis PC-arvutites Intel'i x86-seeria protsessorid või tema konkurentide valmistatud analoogid, ja sellele seeriale aluse pannud 8086 tuli välja aastal 1978, seitse aastat pärast maailma esimese mikroprotsessori loomist (1971, Intel'i 4004 - nii et eelmine aasta oli mikroprotsessori 25 sünnipäev). PC-arvutite edu üheks aluseks on nimelt see, et sellest ajast alates on suudetud hoida protsessori käsustik enam-vähem samana. Aastal 1985 toimus üks suurem muutus, tuli välja 80386, kus olid tehtud täiendused mälu haldamiseks ja kaitsmiseks - ehk teisisõnu, pandud alus kaasaegse multitaasking-keskkonna jaoks vajalikule arvutile. Peab küll tunnistama, et alles täna, pärast Win95 tulekut ja WinNT levima hakkamist, hakkame me kümme aastat tagasi loodud protsessorit õieti ära kasutama.

Aga mis siis on MMX? Praktikas tähendab see 56 lisakäsuga Pentium-protsessorit, kusjuures lisakäsud on mõeldud nimelt multimeedia-rakenduste tarbeks. Nimelt kipuvad erinevad elu-alad nõudma erinevaid rehkendusi - näiteks võiks tuua äri-rehkenduse, kus harilikult kaks kohta peale koma ja põhiline tegevus liitmine-lahutamine-võrdlemine, või inseneriarvutused mille täpsus nõuab palju komakohti ja üsna keerulisi tehteid. Multimeedia on aga ooper omaette, siin on tehted küll lihtsad, aga neid on korraga vaja teha suurele hulgale andmetele, olgu tegemist pildiväänamise või heli taasesitusega. Seni kippus areng minema insenerirehkenduste suunas, MMX-Pentium tähendab aga suuna võtmist laiatarbe-kasutusele riistavara-tasemel. Kas läheb aga jälle 10 aastat, kuni me seda kasutama õpime? Ei usu, sedapuhku on tegemist pigem turule järelejõudmisega. Loomulikult läheb aega, kuniks kõik programmid suudavad uut ära kasutada, aga ennustaks, et see on pigem aasta kui aastakümne küsimus.

Minu käes oli proovida 200MHz MMX-Pentium'iga Mickolink'i VisionX, millega oli kaasas ka veidi prototüüp-tarkvara. Ma ei saa küll öelda, et 'lauaarvuti on jõudnud järele tööjaamale', sest ka viimastel on kombeks pidevalt kohutava tempoga areneda, aga kindlasti toob MMX meie lauale laiatarbe-multimeedia loomise. Vaatasin Davidson & Associates'i demosid (tõsi, veel mitte MMX-valmis), kus oli muuhulgas laste multimeedia-workshop, mis nägi välja väga sarnane tõeliste selle ala töövahenditega - olles '10 ja vanem'-kategooriast alates multimeedia keskel on arvatavasti hiljem võimatu ilma selleta töötada.