Empiirium -- Peeter Marveti kodulehe päis. Aga mis on empiirium?

[ PEAKIRI ] [ RESUME ]

[ Uniprint ]

[ Komala ] [ Monitorid ] [ Skannerid ] [ Testimised ] [ Acrobat ]

[ VANAD ]

Võrguteenuste testimine (tulemused) ja artikkel
NB! See on veel avaldamata artikkel asjaosalistele tutvumiseks, ilma keeleliseta, nii et eriti range "(c) 1997 Äripäev" kehtib 25h ööpäevas! Kõik selle lehekülje lugemised logitakse ja autoriseerimata kodanikud saavad vastu näppe.

Net-test

Kahetsusväärselt tihti algab firma infoserveri ehitamine kindlast veendumusest, et ainus usaldatav arvuti on see, mis oma laua all vuhiseb. Veidike softi peale, üüriliiniühendus taha ja meil ongi lahendus, mille üle võib siiralt uhke olla.

Kindlasti leiab hulgaliselt neid puhkusid, kus see tõesti vajalik on. Kui www-lehtede sisu kajastab reaalajas mõnda firma-sisest andmebaasi (nt piletitebroneerimis-süsteem), on kindlasti lihtsam ja turvalisem lahendus kogu projekti ühe katuse all hoida. Kõigil ülejäänud juhtudel aga – ja nende osa julgeks hinnata suurusjärku 98% – on sisu piisavalt staatiline ja märksa parem lahendus oleks ehitamise-vaev kellegi teise peale lükata.

Eestis on üsna palju firmasid, kes müüvad serveriruumi – ja justnimelt ruumi, sest üsna sarnase summa eest pakuvad nad kõik võimalust teie koduleheküljed oma serverisse maha panna. Paraku on aga kettaruumist vähe. Selleks, et potentsiaalseid www-külastajad hästi teenindada, peab vastus tulema kiiresti ja seda ka juhul, kui mitu kasutajat korraga samas serverit uurivad (ei maksa unustada, et lisaks teie ostetud pinnale on seal ju veel teisigi sisu-pakkujaid).

Elu

Näide elust, üks: vaatan Vinge Wärgi uute tulijate nimekirja ja avastan huvipakkuva lehekülje, asukoht näikse olevat Tartu. Klikin hiirega, arvuti asub looma ühendust. Viis sekundit möödub, midagi ei juhtu. Klikin stop-nuppu ja proovin uuesti. Veel viis sekundit, uitav pilk avastab järgmise huvipakkuva pealkirja ja – klik – seal ma olengi.

Näide elust, kaks: olen Helsinkis ja soovin inimesele, keda tahaks kutsuda Tallinnasse, näidata seminari PrintMedia kodulehekülge. Tipin sisse aadressi, vajutan Enter ja ootan. Viisteist sekundit. Katkestan ja proovin uuesti. Umbes neljandal katsel hakkab minu võimalikult mahusäästlikult tehtud lehekülg tasapisi kohale roomama. Kusagil poole lehe peal vestleme juba muust teemast, vajutame stop-nuppu ja läheme kohvi jooma – “panen selle aadressi sulle kirja, proovi hiljem uuesti”. Vaevalt, et ta proovis.

Test

Selleks, et nende eluliste näidetega seotud probleeme veidi lähemalt uurida, on ainus viis testimine. Vältimaks võimalikku paksu verd teenusepakkujate vahel, kutsusime virtuaalsest jõukatsumisest osa võtma eri firmade esindajaid, tegeliku testimise töö tegid ära EUNet ja Stallion. Ei saa salata, et mõlemad firmad said kutsutud nimelt selle pärast, et nad on ka varem ja omapäi testimisega tegelenud, mis teataval määral seletab ka nende häid kohtasid tabelis (ju on nad oma serverid nimelt suurt koormust arvestades üles seadnud, ja seda ei saa ju laita). Samas puudub mul alus kahelda saadud tulemuste adekvaatsuses – kuna testid toimusid korduvalt, oli ka igal vähegi tähelepanelikul serveriadministraatoril võimalik taibata, mis toimub ja meiega kontakti võtta või omapead olukorda parandada (nii üht kui teist, muide, ka testi käigus juhtus).

Kuna kõik serverid olid testimise ajal ka oma igapäevase koormuse all, siis loomulikult ei näita meie testid serveri absoluutset võimsust, vaid pigem seda, kui palju ta lisaks tavalisele kannatab – ehk kas lugejal oleks mõtet oma kodulehekülg nimelt sinna masinasse paigutada, sest serveri absoluutne vastupidavus ei pruugi olla suurem asi näitaja, kui praktiline kasutus selle lähedale hakkab jõudma. Sellel põhjusel annaks vapruse eriauhinna Meediamaa serverile www.ee, mis vaatamata ühele Eesti vaieldamatult suurimatest koormustest äärmiselt hästi vastu peab.

Ühenduse kiiruse testimine toimus maikuu eelviimasel ja viimasel nädalal Tallinnas Sõle tänaval asuva TIX-LAN’i (neutraalne pind, kus kohtuvad kõikide teenusepakkujate võrgud) suhtes, kättesaadavuse-testid tehti välismaalt mitmetest eri võrkudest (com, net, edu, fr). Loomulikult annab see kehvema tulemuse nende jaoks, kelle serverid asuvad väljaspool Tallinna – paraku pole aga Eesti-sisese ühenduse kiirus testijate teha. Kogu täpsem info testi kohta on kättesaadav www.goodwin.ee/pets/net-test (see server kuulub muide nende hulka, mis kindlasti vajaks ülekolimist mõne võitja juurde, või vähemalt põhjaliku optimeerimist).

Tulemused

Eesti-siseste kiiruste paremusjärjestuse võiks jagada kolmeks -- Tallinna head serverid (200-140 kB/s), Tallinna rahuldavad (112-91 kB/s) ja Tallinast valjaspool asuvad (alla 15 kB/s).

Loomulikult on kohapealsetel serveritel omad eelised, sest kaugel asuva serveri puhul konkureeriks ju omakandi-rahvas sellele samale väikese läbilaskega ühendusele. Samas tuleb aga arvestada sellega, kas serveris olev info on mõeldud kohapealsele, Eesti keskmisele või väljaspool Eestit asuvale tarbijale.

Elu

Näide elust, kolm: ülesandeks transportida umbes 6MB infot Lätist Tallinnasse. Pakkusin välja oma ftp-serveri, milleni ulatuv ühendus välismaailmast aga paraku oli niivõrd kehv, et sellise infohulga saatmine lõppes pea alati ebaõnnestumisega. Ainus lahendus – kuna püsiliiniühendust oleks raske ja kallis muuta, ei tasu häbeneda mõtet üürida serveripinda sealt, kus on parem ühendus ja soodsaim hind. Lisaks kiirusele saavutab sellega ka paindlikkuse – kui olukord dramaatiliselt muutub, ei maksa ümberkolimine peaaegu midagi.

Moraal

Virtuaalseks pürgivas maailmas tekivad uued konkurentsivõimalused. Äripäeva www-test toob välja tänase olukorra, homme võib näiteks ankrumeheks olev Webs hakata mõne tippserveri edasimüüjaks, muutmata seejuures oma nime või hinnapoliitikat, ja pakkuda oma klientidele märksa paremat teenust. Mõni praegu keskklassis olev server võib otsida üles kitsaskohad (lisaks veidi mälu? või emaplaadile ühe protsessori? vahetaks tarkvara?) ja investeerides suhteliselt väikese summa muuta ennast palju konkurentsivõimelisemaks. Ja see ongi vahest selle testi olulisim eesmärk – näidata kasutajatele ära võimalikud erinevused ja anda teenusepakkujatele teada, et on olemas need, kes hoolivad nende pingutustest.

Tabelid / joonised

NB! Täpsemad tabelid saavad olema www.eunet.ee all, niipea kui Neeme / Anton need valmis saavad!

Tabel 1: Osavõtnud firmad

Märkused:

  • Rahvusvahelise ühenduse lahtris on kirjas kas vastavale firmale kuuluva kanali maht või selle teenusepakkuja nimi, kellelt välisühendust ostetakse.
  • Pakutavate teenuste lühendite lahtiseletused:
  • PÜ - püsiühendeus; SH - sissehelistamisteenus; WWW - www-server

Tabel 2 (zeusbench) -- Eesti-sisese ühenduse kiirus

Igast serverist on valitud fail suurusega ca 10kB. Tulemused on korrigeeritud, et võtta arvesse failipikkuste mõningasi erinevusi. Suurem number (kiirus kB/s) tähendab paremat tulemust.

Server Kiirus, kB/s
www.zzz.ee 201.69
www.eunet.ee 198.08
www.triip.ee 189.74
www.uninet.ee 183.66
www.netexpress.ee 179.61
www.ee 173.75
www.jofo.ee 172.28
www.online.ee 162.91
www.stallion.ee 157.74
www.ase.ee 152.47
www.capricorn.ee 149.68
www.anet.ee 144.01
www.estpak.ee 112.23
www.teleport.ee 101.65
www.trenet.ee 101.53
www.eol.ee 93.02
www.estnet.ee 91.87
www.kiirtee.ee 14.27
www.hiiumaa.ee 6.94
www.korel.ee 6.83
www.astrodata.ee 3.95
www.webs.ee 2.53

Tabel 3 (tracert) -- Eesti www-serverite kättesaadavus välismaalt

Serveriteni on proovitud jõuda erinevatest punktidest väljastpoolt Eestit (võrgud com, fr, net, edu), kokku on loetud korrad, millal TraceRoute ei jõudnud ära oodata (üle 3 sekundi) serveri või mõne tee peale jääva marsruuteri vastust. Väiksem number (ebaõnnestumiste arv) on parem tulemus.

Server Päeval Öösel Keskmine
www.eunet.ee 0.60 0.28 0.48
www.kiirtee.ee 0.66 0.36 0.55
www.estpak.ee 1.90 0.72 1.46
www.estnet.ee 3.02 0.64 2.13
www.teleport.ee 2.78 1.06 2.13
www.trenet.ee 3.05 0.86 2.22
www.eol.ee 3.13 0.78 2.25
www.ee 3.43 0.64 2.39
www.stallion.ee 3.12 1.61 2.55
www.styx.ee 3.92 0.61 2.66
www.capricorn.ee 3.48 1.72 2.82
www.hiiumaa.ee 4.08 0.92 2.90
www.zzz.ee 4.31 0.92 3.02
www.inet.ee 4.48 0.97 3.17
www.online.ee 4.05 1.69 3.17
www.ase.ee 4.88 0.94 3.41
www.uninet.ee 5.08 0.72 3.43
www.jofo.ee 4.90 1.06 3.46
www.astrodata.ee 4.80 1.33 3.50
www.webs.ee 5.14 1.81 3.87
www.anet.ee 6.77 1.17 4.67
www.korel.ee n/a n/a n/a
www.netexpress.ee n/a n/a n/a

Märkus: n/a -- server ei olnud väljastpoolt Eestit kättesaadav.

Tabel 4 -- Mõned www-serverite üüri-hinnad

 

(c) 1996, 97, 98 Peeter Marvet ja Goodwin. All Rights Reserved. Viimased uuendused 11-06-1997 09:45.
Kõik siin web' is leiduvad failid on meie teada vabaks levitamiseks lubatud või on meil asjakohane luba; kõikide tekstis mainitud kaubamärkide kuulumist nende omanikele tunnistame. All mentioned brand and product names are trademarks, registered trademarks or service marks of their respective holders.
Kasutajatel lubatud siin web'is leiduvast teha 1 (üks) väljatrükk isiklikuks tarbeks; muudel puhkudel (kasutamine koolituseks jms) küsib viisakas inimene kirjalikku luba Peeter Marvet'ilt (
pets@goodwin.ee).